Poradnik

Jak uczyć dziecko języka obcego w domu: Przewodnik po językowym homeschoolingu

Nadszedł czas, by spojrzeć prawdzie w oczy: rok szkolny został odwołany. Być może nie zostało to ogłoszone i, co nie jest zaskoczeniem, większość urzędników nie chce się z tym pogodzić (przynajmniej na razie). Ale napisy na ścianach są widoczne. Zagrożenie wirusem COVID-19 i związana z nim kwarantanna spowodowały, że wszystko zostało zamknięte - szkoły nie są tu wyjątkiem.

Oto małe równanie: brak szkoły + brak zajęć = CHAOS. Trzeba przyznać, że sytuacja nie jest tak co prawda nie jest aż tak ponuro, ale warto, abyś zastanowił się, co mogą robić Twoje dzieci, kiedy cały dzień siedzą w domu.

Nie jest zaskoczeniem, że rozważałeś możliwość skorzystania z edukacji domowej jako sposobu na poradzenie sobie z tą sytuacją. Ze względu na środki zapobiegawcze wprowadzone w kilku regionach, jesteśmy zalewani rosnącym zapotrzebowaniem ze strony rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci uczyły się języka obcego.

A może by tak zrobić to samemu?

Nie ma co ukrywać: edukacja domowa dziecka jest ciężka praca. Nic dziwnego, że nauczyciele szkolni są tak szanowani - muszą przecież pomnożyć ciężar pracy przez co najmniej 20! Powiedzmy, że masz przed sobą długą i żmudną drogę.

Na szczęście żyjesz w dobie Internetu, a my jesteśmy tu po to, by Ci pomóc!

Sprawdź nasz artykuł na temat 7 najlepszych lekcji angielskiego online dla dzieci w 2020 roku [Aplikacje i kursy].

Czy powinienem uczyć moje dziecko w domu?

Krótka odpowiedź brzmi: TAK.

W końcu cała ta historia minie i Twoje dzieci będą musiały wrócić do szkoły. Jednak w międzyczasie nie powinny być pozbawione edukacji! W dzisiejszych czasach prawie wszystko, czego będziesz potrzebować, jest dostępne na wyciągnięcie ręki.

Choć edukacja domowa dzieci może wydawać się trudnym przedsięwzięciem, nie trzeba robić wszystkiego na własną rękę. Istnieje szeroki wachlarz materiałów i narzędzi, dzięki którym można stworzyć niesamowite domowe programy nauki języków obcych w zaciszu własnego domu.

Jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki języka obcego?

Nie chcę cię niepokoić, ale czas jest tu na wagę złota!

Według wielu ekspertów, najlepszym wiekiem dla dziecka, aby nauczyć się języka z biegłością native-speakera jest 10 lat. Dzieci w wieku 10 lat i młodsze są o wiele bardziej podatne na przyswajanie nowych informacji, a zatem są lepiej przygotowane do nauki języka obcego.

Nie należy się jednak zniechęcać, jeśli dziecko jest starsze. Nawet jeśli zamierzasz uczyć w domu 8 klasę, czas na rozpoczęcie nauki jest teraz!

Bez względu na to, ile lat ma Twoje dziecko, zawsze łatwiej jest zacząć naukę z pomocą profesjonalisty. W Preply dzieci w różnym wieku uczą się języków obcych z naszymi wykwalifikowanymi korepetytorami. Niezależnie od tego, czy uczą się angielskiego, hiszpańskiegoczy też wszystkiego pomiędzy, w Preply znajdziesz korepetytorów, którzy pomogą Ci w nauce.

Czy można uczyć maluchy w domu?

Być może zadajesz sobie pytanie "dlaczego miałbym uczyć w domu dziecko w wieku 2 lat?". Lepszym pytaniem jest "dlaczego NIE?" Jest to wspaniała okazja, aby nie tylko nawiązać więź z maluchem, ale także wcześnie rozpocząć jego edukację.

Wiek nie ma tu znaczenia. Nie ma znaczenia, czy uczysz w domu 4-latka, czy 13-latka. w każdym w każdym wieku mogą (i powinny) uczyć się języka obcego. Jednak młodsze dzieci uczą się inaczej. To fakt i trzeba się z tym liczyć.

Jeśli myślisz o edukacji domowej trzylatka, musisz rozważyć plan zajęć w przedszkolu. W tak młodym wieku dzieci nie są przyzwyczajone do intensywnej pracy. Zastanów się nad zrównoważonym harmonogramem Rozważ zrównoważony harmonogram, który obejmuje naukę, zabawę i odpoczynek. To optymalny sposób na edukację domową maluchów.

Bez wątpienia zastanawiasz się "ale czego potrzebuję, by uczyć moje dziecko w domu?". Odpowiedź to. cierpliwość!

Żarty na bok, jest o wiele więcej rzeczy, które składają się na dobre programy do nauki języka obcego w domu, niż tylko cierpliwość (choć tej też będziesz potrzebować dużo). To, nad czym musisz się zastanowić, to Twój sposób działania. Jak przejdziesz z punktu A do B? Jakie praktyki będziesz stosować, aby skutecznie uczyć języka obcego w domu?

W ostatecznym rozrachunku to, czego będziesz potrzebować, to twój własny harmonogram homeschoolingu. Jak w przypadku każdego celu w życiu, potrzebujesz harmonogramu, który będzie Cię (i Twoje dzieci) rozliczał. Harmonogram to sposób na zapewnienie sobie stopniowych postępów. Pozwala on także na produktywne przydzielanie czasu na różne tematy i zajęcia.

Ale żeby móc stworzyć harmonogram, trzeba najpierw mieć program nauczania języka obcego dla szkół domowych!

Jak przygotować najlepszy program nauczania języka obcego dla uczniów w domu?

To pytanie często zaprząta umysł każdego niedoszłego nauczyciela domowego. Przecież program nauczania jest swego rodzaju mapą, która zawsze pomaga wytyczać kierunek kursu. Bez niego ryzykujesz, że będziesz błądzić bez celu, nie mając w głowie żadnego celu ani skupienia.

Koniec końców, są tylko dwa sposoby na przygotowanie programu nauczania języka obcego dla szkół domowych: zaadoptowanie istniejącego wcześniej programu lub stworzenie własnego. Nie zmieni tego żadna ilość poradników dotyczących homeschoolingu.

Jaka jest więc różnica między tymi dwiema opcjami i która z nich stworzy najlepszy program nauczania domowego dla Ciebie?

Wybór spośród istniejących programów

To najłatwiejsza opcja. Istnieje kilka źródeł (które omówimy później), które bez trudu dostarczą ci pełny program nauczania, abyś mógł nauczyć swoje dzieci praktycznie wszystkiego. Otrzymujesz po prostu scenariusze lekcji i materiały do pracy, a do Ciebie należy poprowadzenie tego bogatego kursu dla Twoich dzieci. Oczywiście, ta opcja jest droższa i w pewnym stopniu ogranicza twoją autonomię.

Stwórz swój własny program nauczania języka obcego dla edukacji domowej

Ta opcja, choć tańsza i z pewnością bardziej otwarta, wymaga od Ciebie intensywnego planowania. Będziesz musiał zagłębić się w temat, aby odkryć, czego i jak należy uczyć. Jeśli jednak masz dużo wolnego czasu (a możesz mieć) i jakieś ambitne pomysły na homeschooling, to jest to z pewnością bardziej satysfakcjonujące i praktyczne podejście.

Jak włączyć język obcy do programu nauczania w domu?

Jeśli uczysz się w domu, najprawdopodobniej chcesz poświęcić się więcej niż jednemu przedmiotowi. W końcu twoje dzieci są już przyzwyczajone do uczenia się wielu przedmiotów w ciągu jednego dnia i chcesz, aby ich wiedza była jak największa.

Włączenie języka obcego do programu nauczania nie różni się niczym od włączania każdego innego przedmiotu. Chodzi o to, by się zaangażować i znaleźć na to czas. Po prostu przeznacz część swojego czasu na naukę w domu na jedno z narzędzi lub zasobów, które prezentujemy w tym artykule.

Jak wybrać korepetytora języka obcego online dla swoich dzieci?

Ponownie, nie ma powodu, byś zajmował się tym wszystkim na własną rękę. Od czasu do czasu dobrze jest skorzystać z pomocy ekspertów, szczególnie w przypadku tak skomplikowanej rzeczy jak nauka języka obcego. Jeśli z jakiegoś powodu nie znasz biegle języka, którego nie zna Twoje dziecko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mieć pewne braki w pamięci. W końcu język ten jest prawdopodobnie tak samo obcy dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka!

Jednym ze sposobów na złagodzenie tego problemu jest znalezienie doskonałego korepetytora języka obcego, który pomoże wnieść do całej operacji pewien poziom wiedzy. Prywatne lekcje języka obcego "jeden na jeden" byłyby wspaniałym dodatkiem do Twojego przedsięwzięcia homeschoolingowego, ale jak wybrać korepetytora?

Cóż, firma Preply opracowała bardzo skuteczny system, dzięki któremu można sprawdzić i wybrać odpowiedniego korepetytora. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze korepetytora:

Kwalifikacje

W zależności od Twoich potrzeb, kwalifikacje mogą być dla Ciebie punktem spornym. Jednak większe kwalifikacje to oczywiście wyższa cena. Do Ciebie należy decyzja, czy Twoje dziecko potrzebuje doświadczonego weterana czy kogoś nowego w branży.

Planowanie

Musisz pamiętać, że wielu z tych korepetytorów znajduje się na całym świecie - to jeden z uroków telekomunikacji. Z tym wiąże się również kwestia różnych stref czasowych. Tak, konflikty związane z planowaniem zajęć też są zwykle problemem, ale większość ludzi i tak utknęła w domu. Zawsze staraj się znaleźć osobę znajdującą się w strefie czasowej, która będzie pasowała do Twojej.

Cena

Oczywiście na pierwszym planie przy podejmowaniu decyzji zdecydowanie znajduje się cena. Jak już wspomniano o kwalifikacjach, cena powinna odpowiadać potrzebom. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna uczyć się języków obcych, nie potrzebujesz najdroższego korepetytora. Postaraj się to ocenić na podstawie ogólnego poziomu umiejętności dziecka.

Przegląd zasobów dla edukacji domowej (płatne i niepłatne)

Platformy

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie da się tego wszystkiego zrobić samemu. To znaczy, teoretycznie możesz. Ale to nie znaczy, że powinieneś.

Zawsze korzystaj z pomocy tam, gdzie możesz ją znaleźć.

Na swojej drodze do stworzenia wspaniałego programu nauki języka obcego w domu dla swoich dzieci, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że istnieje kilka wspaniałych platform, które mogą podać ci pomocną dłoń. Platformy te mogą dostarczyć Ci dodatkowych technik edukacyjnych, które pomogą wydobyć to, co najlepsze w Twoim dziecku - a także zdjąć z Ciebie część ciężaru!

  • Preply

Obecnie Internet króluje praktycznie w każdym aspekcie życia. Nic więc dziwnego, że dotyczy to również korepetycji. Jeśli szukasz praktycznego i niedrogiego sposobu na znalezienie korepetytora, trudno znaleźć go poza Internetem.

Telekomunikacja zdziałała w tej dziedzinie cuda!

Preply, jeden z najbardziej znanych serwisów oferujących korepetycje online, oferuje szeroki wachlarz przedmiotów, od kodowania po naukę języków obcych. Jest to bez wątpienia skuteczny sposób na włączenie do programu nauczania języka obcego w domu konwersacji w cztery oczy z native speakerem.

  • Languagenut

Languagenut to kolejna wspaniała platforma, którą masz do dyspozycji. Jest ona również wysoko ceniona przez wielu nauczycieli na całym świecie. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko, Languagenut stworzył programy, które są przeznaczone zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i średnich.

Obydwa oferują wiele różnych języków do wyboru z wbudowaną integracją z przyjaznym interfejsem użytkownika platformy. Twoje dzieci będą miały do czynienia z różnymi grami i wyzwaniami, które pomogą im rozwinąć znajomość języków obcych.

  • Youtube

Wyjaśnijmy to sobie teraz: Youtube to niezwykle potężne narzędzie edukacyjne, którego nie należy pomijać. Wiem, że może trudno w to uwierzyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak bardzo jest on przepełniony bezmyślnymi filmikami o kotach i Bóg wie czym jeszcze!

Jednak, podobnie jak każde inne potężne narzędzie, Youtube można wykorzystać do dobrych celów - wszystko zależy od do czego do czego się go używa. W tym przypadku nie brakuje atrakcyjnych materiałów do nauki języków obcych.

Istnieje kilka kanałów poświęconych dostarczaniu widzom niesamowitych treści, które pomogą zwiększyć ich umiejętności w zakresie języków obcych, np:

  • Innovative Language Learning
  • Learn Languages
  • Travel Linguist
  • Easy Languages
  • Babbel
  • Langfocus

Wszyscy pamiętamy, jak nasi nauczyciele przywozili wózek z telewizorem, aby zapewnić nam wszystkim trochę potrzebnego odpoczynku - oni tego najbardziej potrzebowali! Youtube jest bez wątpienia odpowiednikiem XXI wieku, a jednocześnie jest bardzo skoncentrowanym, wnikliwym i wszechstronnym narzędziem nauczania.

Narzędzia programowe

Istnieje wiele źródeł, które mogą pomóc nie tylko w inspirowaniu programu nauczania języka obcego w domu, ale także w jego tworzeniu. Jeśli nie chcesz wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka, możesz z każdego z nich wyciągnąć to, co ci się podoba, i połączyć je, by stworzyć coś własnego.

  • TED-Ed

Z pewnością znasz słynne na całym świecie TED Talks. Jest to niezwykle przydatna i obszerna seria długich rozmów i wykładów, prowadzonych przez wielu znanych ekspertów na różne tematy.

Ale czy wiesz też, że możesz znaleźć szeroką gamę filmów z TED Talks które są przeznaczone do nauczania dzieci? Co więcej, TED-Ed oferuje intuicyjną funkcję, dzięki której możesz przepytać swoje dzieci z tego, co właśnie obejrzały.

W gruncie rzeczy jest to doskonały multimedialny dodatek do programu nauczania języka obcego w domu, kiedy wszystko zaczyna się robić zbyt suche i powtarzalne.

  • Sieć Edukacyjna (NYT)

Od 1998 r. New York Time's Learning Network jest swego rodzaju centrum dla nauczycieli wszystkich rodzajów. Szacuje się, że publikowanych jest ok. 1000 materiałów dydaktycznych jest publikowanych w sieci każdego roku.

Można tu znaleźć szeroki wybór wnikliwych artykułów i scenariusze lekcji które są całkowicie bezpłatne (chociaż dla osób niebędących subskrybentami liczba scenariuszy lekcji jest ograniczona do pięciu miesięcznie).

  • K12

K12 to firma edukacyjna typu not-for-profit, która oferuje szeroki wybór materiałów szkolnych i programów nauczania.

Może on być użyty do uzupełnienia już istniejącego programu nauczania języka obcego dla szkół domowych lub może być całkowicie oparty na tym programie - to zależy od Ciebie. Oprócz szerokiej gamy typowych przedmiotów szkolnych (matematyka, historia, nauki ścisłe), K12 oferuje również bogatą listę kursów języków obcych online (w tym niemieckiego, włoskiego, chińskiego, hiszpańskiego, francuskiego i łaciny).

Możesz spać spokojnie wiedząc, że wszystkie kursy zostały opracowane tak, aby spełniały rygorystyczne krajowe standardy określone przez ACTFL (Amerykańską Radę ds. Nauczania Języków Obcych).

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały".

Biblioteki i centra zasobów

Kolejną ważną rzeczą, którą musisz mieć do dyspozycji jako nauczyciel języka obcego w domu, jest obfitość materiałów. Mówiąc "materiały", mam na myśli czytanie materiały do czytania. Praktycznie każdy przedmiot ich wymaga, a szczególnie ten, który jest tak nierozerwalnie związany z tekstem jak język!

Na szczęście istnieje wiele darmowych bibliotek online, które dostarczą Ci wielu przydatnych tekstów. Oczywiście, możesz poszukać płatnych alternatyw, ale oto kilka darmowych (i legalnych) opcji.

  • Projekt Gutenberg

Prawdopodobnie najbardziej godna uwagi spośród wszystkich darmowych bibliotek online, jakie internet ma do zaoferowania, Project Gutenberg od czasu swojego powstania w 1971 r. systematycznie buduje obszerną ofertę ebooków z domeny publicznej (ponad 60 000 dokumentów).

Oprócz książek na praktycznie każdy temat, jaki można sobie wyobrazić, Project Gutenberg posiada również obszerną "półkę" poświęconą edukacji językowej. Można tu znaleźć wiele tekstów dotyczących języka hiszpańskiego, angielskiego i niemieckiego, a także kilku mniej znanych języków, takich jak esperanto czy Lau.

  • Otwarta Kultura

Open Culture to ogromne centrum medialne pełne różnorodnych zasobów. A najlepsze jest to, że wszystko jest DARMOWE. Open Culture zawiera wszystko, od podręczników, przez kursy online, po podcasty, a nawet filmy!

Pomyślcie o tym jak o kompendium darmowych zasobów edukacyjnych. Nawet poza homeschoolingiem jest to fenomenalny zbiór wiedzy i kultury z całego świata.

Narzędzia do grywalizacji

Czytanie i pisanie może zaprowadzić Cię tylko tak daleko!

W pewnym momencie trzeba coś zmienić i nie dopuścić do tego, by zajęcia stały się zbyt nudne. Jednym z najlepszych sposobów na to jest wprowadzenie do struktury lekcji zabawnych i angażujących wyzwań. Narzędzia gamifikacyjne (np. aplikacje i gry) to świetny sposób na sprawdzenie wiedzy dziecka w sposób, który zarówno je ekscytuje, jak i motywuje.

  • Duolingo

Duolingo jest zdecydowanie najbardziej znaną i cenioną aplikacją do nauki języków obcych. Korzystają z niej miliony użytkowników i jest ona chętnie wymieniana jako skuteczne narzędzie do nauki nowego języka. Jest to również po prostu świetna zabawa!

Duolingo to świetny sposób na urozmaicenie procesu nauki i zachęcenie dzieci do dalszej pracy. Nie dziwi więc, że klasy na całym świecie zaczęły korzystać z tej aplikacji, a Duolingo stworzyło nawet wersję dla klas swojego popularnego oprogramowania.

  • Przekąski dla umysłu

Mind Snacks to kolekcja zabawnych i kolorowych minigier, które zostały dopracowane przez ekspertów, aby pomóc Twoim dzieciom (lub komukolwiek) w nauce nowego języka. Do wyboru jest wiele języków, w tym:

  • hiszpański
  • francuski
  • Niemiecki
  • japoński
  • portugalski

Dodatkowo, każdy język w grze jest tak skonstruowany, aby można było nauczyć się około 1000 różnych słów i zwrotów!

  • Memrise

Memrise to kolejna popularna aplikacja do nauki języków obcych, która opiera się na kartach flash i zapamiętywaniu (stąd nazwa), aby pomóc Ci w nauce nowych słów i zwrotów. Oferuje kursy z wielu różnych języków (i przedmiotów) i pozwala rozwijać się w tym kierunku.

Z bazą użytkowników liczącą około 40 milionów warto przekonać się na własne oczy, dlaczego ta aplikacja cieszy się tak dużym zaufaniem. Z pewnością będzie ona świetnym dodatkiem do twojego planu lekcji homeschoolingu.

Jak sprawić, by nauczanie domowe stało się zabawą

Ten element edukacji domowej zależy wyłącznie od Ciebie. To, czy będzie to zarówno przyjemne, jak i edukacyjne doświadczenie, zależy ostatecznie od tego, co Ty z tego zrobisz.

Ponownie, chodzi o to, by znaleźć zabawny i edukacyjny sposób na zajęcie dzieci w tym trudnym okresie. Z dużym prawdopodobieństwem Twoje dzieci spodziewały się, że będą siedzieć i jeść lody, grając w Fortnite. To ostatnia rzecz, na jaką im pozwolisz. Postaraj się więc zrobić wszystko, aby nie miały do Ciebie o to pretensji.

Jest kilka różnych sposobów, aby uczynić to doświadczenie tak zabawnym, jak to tylko możliwe:

  • Urozmaicać i urozmaicać plany lekcji, jak tylko się da
  • Stawiaj przed uczniami wyzwania w postaci gier i nagród
  • Nie przepracowywać ich (ani siebie), zawsze znajdować czas na odpoczynek

Wnioski

Czy nadal nie wiesz, jak prawidłowo prowadzić edukację domową swoich dzieci?

Jeśli jest jedna rzecz, którą mamy nadzieję wynieść z tego artykułu, to fakt, że nie brakuje wspaniałych i opłacalnych pomysłów na nauczanie domowe, z których można wybierać. Nawet jeśli opcje edukacji domowej przedstawione w tym artykule nie przypadły ci do gustu, na pewno znajdziesz inne, które ci się spodobają!

Mając tak wiele do wyboru, praktycznie nie ma powodu, by czuć się zniechęconym. Stawianie pytań typu: "Czy powinienem/ powinnam uczyć moje dziecko w domu?" może tylko zmniejszyć twoje aspiracje.

Teraz, gdy już przeczytałeś ten obszerny przewodnik po tym, jak rozpocząć edukację domową, nadszedł najwyższy czas, byś wykorzystał te nowe informacje i zapewnił swoim dzieciom najlepszy program nauczania języka obcego w szkole!

Zdjęcie autorstwa Annie Spratt na Unsplash